<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Charakteristika území > Geomorfologie |
Z geomorfologického hlediska se území OPR Litomyšl z převážné části nachází na Loučenské tabuli, která je součástí celku Svitavské pahorkatiny, podsoustavy Východočeské tabule a soustavy České Tabule.
Největší část je tvořena tektonicky podmíněným úvalem v povodí řeky Loučné. Reliéf celé Loučenské tabule je převážně erozně denudační se strukturně denudačnímí plošinami, plochými hřbety. Nejníže položenou část území nalezneme na severozápadě v okolí obce Cerekvice nad Loučnou (cca 300 m n. m.), z této oblasti se terén na sever i na jih zvedá (Demek, J. 2006).
Nejvýše položená část území se rozprostírá v jeho jižní části v okolí obcí Budislav a Lubná (okolo 600 m n. m.), jejichž k.ú. zasahuje ze Svitavské pahorkatiny do celku Hornosvratecké vrchoviny. Konkrétně se jedná o okrsek Borovský les, který je součástí Žďárských vrchů. Tato oblast má podobu ploché vrchoviny tvořené krystalinikem
V jihozápadní části správního obvodu se nachází rozbrázděné cenomanské pískovce, které vytvářejí skalní útvary v oblasti tzv. Toulovcových maštalí. V jižní části najdeme hluboce zaříznutá údolí Loučné a jejích přítoků, jež se dále v plochém reliéfu změlčují a rozšiřují. Teprve pod soutokem s Desnou je řeka Loučná provázena úzkým pruhem spodních teras. Akumulační prvky reliéfu se uplatňují jen ve vysokomýtské-litomyšlské kotlině, kde se vedle terasových náplavů Loučné nacházejí místy sprašové závěje a pokryvy (Demek, J. 2006).
Další informace: Geologické mapy České geologické služby
stránka b_char_geo.htm aktualizována: 24.03.2022, publikována: 17.09.2024