Geomorfologická charakteristika

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Charakteristika zájmového území >

Geomorfologická charakteristika

Zájmové území náleží do geomorfologického celku Východolabská tabule, podcelku Pardubická kotlina a okrsku Kunětická kotlina. Jedná se o erozní kotlinu v povodí Labe, s rovinným reliéfem středopleistocenních a mladopleistocenních říčních teras a údolních niv Labe, místy s pokryvy a přesypy navátých písků, v nadm. výšce 208-215m. Severně zasahuje okrsek Dobřenická tabule s výrazným terénním stupněm vyšší terasy a nejvyšší kótou 238m . Území leží v oblasti tvořené výlučně kvartérním pokryvem, jedná se o eolitické písky zejména v severní části a nivní uloženiny na říční terase v jižní části.

V závislosti na vlastnostech půdotvorného substrátu, hydrologických poměrech, reliéfu terénu, klimatických podmínkách i antropogenních vlivech, vznikly v řešeném území zejména nivní půdy na substrátu nivních uloženin v cca 1km širokém pásu podél Labe a drnové půdy na substrátu terasových, resp. vátých písků za působení činnosti člověka.

Z hlediska hydrogeologické rajonizace přísluší křídové horniny tvořící podloží lokality k hydrogeologickénu rajonu č. 436 - Labská křída. Kvartérní překryv je součástí hydrogeologického rajonu č. 116 – Kvartérní sedimenty Urbanické brány a tvoří nadloží výše citovanému rajonu č. 436.

 

Soubor: b_char_geo.htm


Věcná část > Charakteristika zájmového území > Geomorfologická charakteristika

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 23.11.14, publikována: 19.02.20