<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Historické povodně |
Na území ORP Hlinsko se v červenci 1997 vyskytly přívalové srážky, kdy průtoky na řece Chrudimce dosáhly cca 20leté vody.
V roce 2002 proběhla jarní povodeň na řece Chrudimce. Projevila se dvěma vrcholy, z nichž první byl následkem dešťových srážek a tání sněhu, druhý pak výhradně srážkami. Průtok kulminoval na horním úseku řeky (přítok do nádrže Hamry) v obou případech blízko Q2. V profilu Nemošice na dolním úseku se projevil účinek nádrží snížením maximálního průtoku na Q1. Na VH Hamry byl zvětšen ochranný prostor nádrže o 0,6 mil. m3 snížením hladiny vody o 1,70 m pod kótu zásobního objemu. V nádrži bylo zachyceno 0,2 mil. m3 vody, když maximální přítok byl 9,4 m3/s a odtok 8,4 m3/s. Neškodný odtok z nádrže má hodnotu 14 m3/s. Druhá vlna se projevila maximem na přítoku 10,9 m3/s a na odtoku 9,8 m3/s. V nádrži bylo zachyceno 0,3 mil. m3 a tímto množstvím nebyl ani zaplněn zásobní prostor nádrže. Kulminace přítoku i odtoku byla v obou případech blízká Q2.
V srpnu 2002 se vyskytla nejrozsáhlejší povodeň. Průtok v horním úseku toku Chrudimky nad nádrží Hamry dosáhl 40 m3/s, což je Q100. Transformací povodňové vlny v soustavě nádrží Hamry, Seč a Křižanovice byl průtok, i přes vydatné přítoky z mezipovodí, snížen na Q1–Q2 (35 m3/s) v profilu Svidnice. V závěrečném profilu řeky v Nemošicích dosáhl maximální průtok úrovně 2–5leté velké vody. Nad nádrží VD Hamry byl dosažen 3. SPA, ve středním úseku od Hamrů k nádrži Seč 2. SPA a pod VD Křižanovice v profilu Svidnice byl 1. SPA. V dolním úseku Chrudimky pod vyústěním Novohradky byl vyhlášen 3. SPA. Před nástupem povodně byla hladina vody v nádrži VD Hamry 40 cm pod hladinou zásobního objemu. Tím byl zvýšen ochranný prostor o 162 tis. m3. Maximální přítok do nádrže dosáhl průtoku 40 m3/s (Q100). Odtok v nádrže byl ve svém maximu udržován na neškodné a maximálně povolené úrovni 14 m3/s (Q5). V nádrži bylo zachyceno 1,3 mil. m3 a vzestup hladiny vody se zastavil 5 cm pod úrovní bezpečnostního přelivu. Do 17. 8. byl ochranný prostor opět vyprázdněn.
Na jaře 2006 proběhla na území ORP Hlinska povodeň, kdy došlo ke zvýšení hladin a průtoků na vodních tocích Chrudimka, Blatenský potok a potok Dratinka, vodní tok Krounka a potok Ležák v Holetíně. Na Krounsku došlo zejména vlivem tání sněhu z polí k lokálním zatopením a k odtoku vody z rybníků bezpečnostními přelivy. Nejkritičtější situace byla ve Svobodných Hamrech a v Trhové Kamenici. Největší problémy byly vyvolány zaplavením sklepů (město Hlinsko, obce Vítanov, Svobodné Hamry, Trhová Kamenice), zaplavení některých vyvážecích jímek a studní v obci Vítanov. Vlivem značného rozvodnění Drahtinského potoka a jeho rozlití v neupravené části trasy byla poškozena místní komunikace v Hlinsku. V obci Pokřikov byla zčásti zanesena splaveninami místní požární nádrž.
Další povodeň v červnu 2013 proběhla na území ORP, kdy došlo k vyhlášení 2. SPA a 3. SPA na vodním toku Chrudimka a Krounka a na místních vodotečích ve Svobodných Hamrech a Trhové Kamenici. Na některých místech došlo k zatopení sklepů domů, zejména v Hlinsku a místní části Blatno, dále u objektů podél Chrudimky ve Vítanově, Koutech, Svobodných Hamrech a Trhové Kamenici a na melioračním přítoku do toku Ležák v Holetíně.
Další informace: mapa Historické povodně evidované v DIBAVOD
stránka b_druhy_historicke.htm aktualizována: 02.07.2022, publikována: 17.09.2024