<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> [Úvodní stránka] Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Zvláštní povodeň |
Obec Sádek není tímto druhem povodní přímo ohrožena, protože se ve správním území nenacházejí vodní nádrže I – III. kategorie, které mohou svým významem podstatně ovlivnit průběh povodně. Ohrožení obce je však možné z malých vodních nádrží IV. kategorie, které se nacházejí v sousedních obcích. Na vodním toku Bílý potok se ve správním území obce Polička nachází jedna nádrž Synský rybník, který by při vzniku zvláštní povodně mohl mít vliv na zhoršení průběhu povodně i v obci Sádek. Nehrozí zde však přímé ohrožení nemovitostí v obci. V katastrálním území obce Kamenec se nachází 2 malé vodní nádrže nad Zárubovým mlýnem, jejichž odpadní koryto ústí do Černého potoka. Tyto nádrže by mohly být potencionálním rizikem při vzniku zvláštní povodně. Nacházejí se nad nemovitostmi a vzhledem k jejich rozloze 3,5 – 4 ha a krátké délce odpadního koryt (cca 450 m) by mohlo při průlomové vlně dojít k zaplavení nemovitostí nejen bezprostředně pod nádržemi, ale i v okolí Černého potoka, kam je odpadní koryto zaústěno.
Zvláštní povodně mohou nastat při stavbě nebo provozu vodohospodářských děl, která vzdouvají nebo mohou vzdouvat vodu zejména při:
•narušení tělesa vzdouvacího vodního díla (zvláštní povodeň typu 1= ZPV 1),
•poruše hradících konstrukcí a uzávěrů výpustných zařízení vodních děl (označená jako ZPV 2),
•nouzovém řešení kritických situací z hlediska bezpečnosti vodního díla (označená jako ZPV 3).
Vlastníci (uživatelé) nebo správci vodohospodářských děl jsou povinni zajišťovat na těchto vodních dílech odborný technicko-bezpečnostní dohled, jehož účelem je průběžné zjišťování technického stavu díla z hlediska jeho stability, bezpečnosti, možných příčin poruch a navrhování opatření k nápravě. Pro účely technicko-bezpečnostního dohledu jsou vodohospodářská vodní díla zařazena do I. až IV. kategorie podle rizika ohrožení lidských životů, možných škod na majetku v přilehlém území a ztrát z omezení funkcí a užitků ve veřejném zájmu. U vodních děl zařazených do I. až III. kategorie je povinen jejich vlastník, popřípadě stavebník zajistit technicko-bezpečnostní dohled prostřednictvím pověřené osoby a účastnit se jeho provádění v rozsahu stanoveném vyhláškou Ministerstva zemědělství. U vodních děl III. kategorie může technicko-bezpečnostní dohled provádět vlastník nebo stavebník sám, pokud je pověřenou osobou. U vodních děl IV. kategorie může technicko-bezpečnostní dohled provádět vlastník, případně stavebník sám.
Z hlediska možnosti vzniku a průběhu zvláštních povodní mají největší význam vodní díla zařazená do I. až III. kategorie. Krajské úřady, dle § 107 vodního zákona, vyžadují od vlastníků (správců) vodních děl I. až III. kategorie, kterým byla uložena povinnost zajistit provádění technicko-bezpečnostního dohledu, zpracování údajů o parametrech možné zvláštní povodně, zejména charakteristiky průtokových vln a rozsah ohroženého území, a jejich poskytnutí příslušným povodňovým orgánům, orgánům krizového řízení a složkám integrovaného záchranného systému.
Hladiny vody v nádržích Povodí Labe, státní podnik
Hladiny vody v nádržích Povodí Vltavy, státní podnik
Hladiny vody v nádržích Povodí Ohře, státní podnik
Hladiny vody v nádržích Povodí Moravy, s.p.
Hladiny vody v nádržích Povodí Odry, státní podnik
Soubor: b_druhy_zvlastni.htm
stránka aktualizována: 09.01.15, publikována: 20.12.18