Přirozená povodeň

<< Klikněte pro zobrazení obsahu >>

[Úvodní stránka]  Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi >

Přirozená povodeň

Rozsah ohrožení při přirozené povodni vyplývá ze studie záplavového území toku Bílý potok a ze závěrů terénního šetření, jež zpracovatel digitálního povodňového plánu za účasti zástupců Obecního úřadu provedl. Byly využity i závěry Riziková území při přívalových srážkách v ČR, kterou zpracoval VÚV, v.v.i.

Dále byly použity veškeré údaje o historických povodních, kterými disponuje obecní úřad. V rámci terénního šetření byla pořízena podrobná pozemní fotodokumentace, která je přílohou plánu a byla zanesena do POVIS.

Bílý potok

Největší nebezpečí pro obec Pomezí způsobí jednoznačně přívalová srážka v povodí potoka, respektive jeho drobných přítoků. Na zemědělské orné půdě momentálně nechráněné kvalitním rostlinným krytem, nebo nevhodně oseté, dojde ke vzniku soustředěných odtoků a k velmi rychlému soustředěnému odtoku i přímo do zástavby včetně transportu velkého objemu ornice a kamení.  

Riziko přívalových povodní na přítocích vyplývá i ze Studie VÚV, v.v.i. Metodou tzv. kritických bodů byla provedena analýza a vyznačení území, která mohou být příčinou lokální přívalové povodně při intenzivních deštích. Výsledky analýzy je možno prohlédnout na mapě (dPP ČR).

Obec Pomezí je z pohledu nástupu přívalové povodně kritickým místem na Bílém potoce. Zásadním problémem je rychlost nástupu přívalových průtoků drobných přítoků z polí a nevyhovující kapacita koryta a zejména minimální kapacita celé řady mostků a propustků přímo v obci.

V profilech nekapacitních trubních propustí dochází prvotně k silnému vzdutí o těleso mostku a těleso komunikace.  Všechny objekty jsou při vyšších průtocích přelévány.  Na objektech může docházet k silnému záchytu spláví a k přelití objektů tak může dojít velmi rychle.

Koryto potoka je v obci sečeno v režimu mulčování. Vzhledem k opravdu velmi malé kapacitě trubních propustí a jejich náchylnosti k záchytu spláví doporučujeme i posečenou travní hmotu odklízet.

Pokud by v budoucnu docházelo k rekonstrukci mostků, nedoporučujeme realizovat trubní propusti, ale kapacitnější mostní (i prefabrikované) objekty.

Vliv na rozliv budou mít i zbytky původních hrází dnes již neexistujících rybníků ve středu obce.

Na několika místech, zejména nad Horní Jednotou dojde k zásadnímu omezení dopravy zaplavením hlavní silnice II/363.

Soubor: b_druhy_prirozene.htm


Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Přirozená povodeň

   | tisk | nahoru |

stránka aktualizována: 12.11.14, publikována: 14.10.20