<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Hlásné profily > Pozorování vodních stavů v hlásných profilech |
Jak vodočty svislé, tak vodočty šikmé jsou rozděleny stupnicí po 2 cm. Arabská čísla znázorňují vždy desítky centimetrů, tj. od jedné arabské číslice ke druhé = 10cm. Římská čísla označují stovky.
Základním principem je například to, že arabská čísla nesmíme považovat za jednotlivé centimetry na lati. Některé vodočty mají uvedeny stovky v podobě římských číslic (většina) a nebo tyto hodnoty nakresleny na lati vůbec nejsou. Jsou vodočty, které mají i celé stovky vyznačeny arabskými číslicemi, nicméně odlišnou barvou (červeně) oproti stupnici po desítkách.
Stupnice vodočtu ukazuje relativní výšku hladiny vody v cm, a to ve vztahu k „nule vodočtu“. Nula vodočtu přibližně odpovídá dnu řeky, vždy však musí být umístěna pod nejnižší vodní hladinou. Nula vodočtu musí být výškové zaměřena a její nadmořská výška uvedena v dokumentaci hlásného profilu. Výjimečně jsou vodočty značeny v nadmořské výšce, kde celé metry mohou být značeny i litinovými štítky. Takové vodočty jsou používány na jezech nebo pro monitorování výšky hladiny ve vodních nádržích, kde by bylo obtížné odečítat stavy v cm, navíc by se jednalo o dosti vysoká čísla.
Příklady správného odečítání vodních stavů ukazuje následující obrázek:
Další informace: Meteoblog: Jak se měří vodní stav
Minimální četnost při pozorování vodních stavů v hlásném profilu a podávání hlášení na hlásných profilech:
při nebezpečí povodně |
1x denně |
v 7 hodin ráno |
1. SPA |
2x denně |
v 7 a 18 hodin |
2. SPA |
4x denně |
v 7, 12, 18 a 24 hodin |
3. SPA |
minimálně každé 3 hodiny, nebo častěji podle potřeby a požadavků povodňových orgánů |
Pokud v pozorovacích termínech nebyl zaznamenán nejvyšší (kulminační) stav, je třeba tento stav odhadnout podle dochovaných stop a přibližně odhadnout čas výskytu kulminace.
Před každým odečítáním vodního stavu je nutno se přesvědčit, že výška hladiny vody v místě vodočtu není ovlivněna překážkou, nánosem, zámrzem, ledovou zácpou a podobně a tu podle možnosti odstranit. Při vlnění se čte na stupnici nejvyšší a nejnižší vodní stav, ze kterých se udává průměr.
Výsledky pozorování zapisuje pozorovatel do vodočetného zápisníku. Zápis obsahuje tyto položky: čas, vodní stav v cm, poznámka.
V tomto provedení je velká část pomocných hlásných profilů kategorie „C“
Limity hladin směrodatných pro vyhlášení jednotlivých SPA jsou vyznačeny barevnými značkami o rozměru cca 5 x 20 cm, umístěnými v hlásném profilu (zelená barva = 1. SPA, žlutá barva = 2. SPA, červená barva = 3. SPA). Za dosažení limitního stavu hladiny se považuje
Poznámka:
Pokud za povodňové situace všechny značky zmizí pod vodou (není možno např. zjišťovat kolik je již nad červenou značku), je možno polohu hladiny ve vodoteči provizorně odměřovat od spodní části nosné mostní konstrukce (nebo od stropu propustků), neboť všechny pomocné hlásné profily by měly být fixovány i na tyto výškové údaje.
stránka p_hp_rucni.htm aktualizována: 24.03.2022, publikována: 17.09.2024