<< Klikněte pro zobrazení obsahu >> INTERNÍ VERZE [Úvodní stránka] Věcná část > Druhy a rozsah ohrožení povodněmi > Zvláštní povodeň |
V územním celku ORP Chrudim je možný také výskyt zvláštních povodní, tj. povodní způsobených umělými vlivy. Jedná se o situace, jež mohou nastat při stavbě nebo provozu vodních děl, která vzdouvají nebo mohou vzdouvat vodu zejména při:
•narušení vzdouvacího tělesa vodního díla,
•poruše hradících konstrukcí výpustných zařízení vodních děl,
•selhání řídících systémů hradících konstrukcí,
•nouzovém řešení kritických situací z hlediska bezpečnosti vodního díla.
Všeobecně se má za to, že potenciálním zdrojem povodňového nebezpečí jsou místa, kde je akumulováno dostatečně velké množství vody, tedy vodní díla. Čím větší vodní dílo a objem nádrže, tím větší riziko.
Pro účely technickobezpečnostního dohledu jsou vodní díla zařazena do I. až IV. kategorie podle výše škod v území pod vodním dílem při jeho případné havárii.
Vlastníci (uživatelé) nebo správci vodních děl jsou povinni zajišťovat na těchto vodních dílech odborný technickobezpečnostní dohled, jehož účelem je průběžné zjišťování technického stavu díla z hlediska jeho stability, bezpečnosti, možných příčin poruch a navrhování opatření k nápravě.
Pro vodní díla I. a II. kategorie je vlastník (uživatel) nebo správce povinen zajistit provádění technickobezpečnostního dohledu prostřednictvím pověřené odborné organizace, kterou je v České republice firma Vodní díla – TBD, a.s.
U vodních děl III. a IV. kategorie je zákonem určeno 6 dalších organizací, případně provádí u děl IV. kategorie vlastník (uživatel) nebo správce technickobezpečnostní dohled sám.
Z prováděných sledování společnosti Vodní díla TBD, a.s. však vyplývá, že skutečné riziko zvláštních povodní je v nepřímé úměrnosti s kategorií vodních děl.
Vodní díla I. a II. kategorie jsou ve velmi dobrém technickém stavu, rovněž tak významná díla III. kategorie (vyrovnávací nádrže, pohyblivé jezy, malé vodárenské nádrže – obvykle ve vlastnictví státních podniků Povodí), a skutečné riziko, byť lokálního významu, představují malé nádrže a rybníky zařazené do IV. kategorie a v některých případech dokonce vůbec nekategorizovaných.
K haváriím a protržením rybníků a malých nádrží dochází téměř výhradně ve spojitosti s povodní, způsobenou místním deštěm, nejčastější příčinou bývá nedostatečná kapacita bezpečnostních zařízení (přelivy), přelití hráze a jeho eroze.
Bezpečnost vodních děl řeší prováděcí vyhláška k zákonu č. 254/2001 Sb., číslo 471/2001 Sb., o technickobezpečnostním dohledu nad vodními díly.
Vodní díla I., II. a III. kategorie mají samostatná měření a vyhodnocování dle Programu TBD a komisionální prohlídky za účasti vodoprávního úřadu v termínu 1× ročně, resp. 1× za 2 roky, resp. 1× za 4 roky.
V současné době na základě zákona č. 254/2001 Sb. řeší pověřená organizace (Vodní díla TBD a.s.) situace vzniklé poruchou (havárií) uzavíracích prvků nádrží a situace vzniklé destrukcí jednotlivých nádrží.
Plány ochrany území pod vybraným vodním dílem před zvláštní povodní včetně vymezení území ohroženého zvláštní povodní jsou vypracovány pro VD Hamry, Křižanovice, Seč i Pařížov a jsou součástí krizového plánu kraje.
Metodický pokyn k technickobezpečnostnímu dohledu na nádržích IV. kategorie je uveden v kapitole Seznam předpisů.
Hladiny vody v nádržích Povodí Labe, státní podnik
stránka b_druhy_zvlastni_povoden.htm aktualizována: 15.08.2024, publikována: 17.09.2024